Home

La a cata trambita suntem

la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia si noi vom fi schimbati. Trambita va suna, mortii vor invia si noi vom fi schimbati. Apocalipsa 10:7 ne spune ca trambita a saptea, ultima trambita, va suna mai multe zile si in timpul acestor zile se va sfarsi taina lui Dumnezeu, adica Biserica lui Christos Dicționar dexonline. Definiții, conjugări, declinări, paradigme pentru trambita din dicționarele: DEX '09, DEX '98, MDA2, DLRLC, DLRM, NODEX, Șăineanu, ed. VI.

Momentul acesta, la care face referire cap. 11, 15, in care Domnul Christos primeste Imparatia, era demult asteptat. De aceea, cuvintele lor de recunostinta sunt expresia bucuriei pe care o traiesc la vederea incheierii istoriei pacatului pe acest pamant. Declaratia celor douazeci si patru de batrani imparte trambita a saptea in cinci etape Nu trâmbița înaintea ta!, a poruncit Domnul (Mt. 6, 2) -- și totuși, aproape toți trâmbițează sau, mai bine zis, aproape tuturor li se trâmbițează. Se apropie câte cineva de inimă, își bagă în ea gura și trâmbițează — iar omul ia aminte și se admiră Apocalipsa cap. 8 - Trambita a doua: Un munte de foc aruncat in mare ( vers. 8. 9 ) Vers. 8.9: Al doilea inger a sunat din trambita.Si ceva ca un munte mare de foc aprins a fost aruncat in mare; si a treia parte din mare s-a facut sange; si a treia parte din fapturile care erau in mare si aveau viata au murit; si a treia parte din corabii au pierit Această paralelă înte Moise şi Sfântul Ilie o face şi Sfântul Maxim în Ambigua, capitolele 46, 50 şi 51. Plecând efectiv de la experienţa Schimbării la Faţă, arată, pe de o parte, importanţa lui Moise, iar pe de altă parte, importanţa lui Ilie, ambii fiind tipuri ale experienţelor duhovniceşti ale vieţii creştine

La Cata en Amazon.es - Ahorra en miles de producto

1. A dat Domnul cu rugăciunile Sf. Părinţi ca să primească scrisoarea de la frăţia ta, şi acum, deşi nevrednici, însă datori suntem a vă sfătui, ca să nu vă întristaţi de ispita care este, ci să vă gătiţi de altele mai mari dacă voiţi a fi creştini
  2. Like Comment Share. Trâmbița Shaorma. February 9 at 11:11 AM ·. #Trambita Trambita Fast Food. Iti oferim ocazia sa sarbatoresti orice eveniment gustand o pizza delicioasa
  3. LA CINCIZECIME E zi de sfanta Cincizecime. E ziua ta, o, Sfinte Duh! Coboara iar din inaltime Cu snop de flacari in vazduh! Trimite, Tata, iarasi norul, revarsa sfantul Tau suvoi si vino prin Mangaietorul! Cobori la noi! Te striga iar atatea glasuri, copii cu sufletul devot. Ni-i dor de-acele sfinte ceasuri cand ne vorbeai de pe chivot
  4. Afla in a cata viata traiesti acum si in ce nivel de evolutie spirituala te afli. Ati auzit spunandu-se ca: pisica are noua vieti. Concept foarte vechi, transmis din generatie in generatie. Se pare ca si noi, oamenii, avem noua vieti. Se crede ca, daca nu va invatati lectiile cu nr. 1, veti repeta ciclul cu nr.1 pana cand reusiti

Video: Resurse Crestine - Studentii Bibliei, Lectii Biblice

Dar ne-am acceptat soarta pentru că, nu-i așa, suntem o organizație mică și contează doar ce își doresc filialele puternice, care au câștigat alegerile cu scoruri mari. Și totuși, la parlamentare, PNL Buzău a fost printre filialele care nu numai că nu și-a rupt gâtul, ba chiar a câștigat un parlamentar în plus Gheorghe Piperea: Trâmbița a sunat. 7 aprilie 2021 Gheorghe Piperea Analize, Comentariu 44. România avea deja, înainte de 2020, o pătură socială de săraci și sărăciți, care însemna o treime din populație. Cauza acestei stări de lucruri se regăsea în abuzul de putere economică a creditorilor financiari, în exodul forței de.

trambita - definiție și paradigmă dexonlin

1. In acest videoclip o sa puteti vedea stana lui Ionut Toporan (Pătrău ) cu peste 800 oi, adevaratii caini ciobanesti, ciobani adevarati, cai, munti si peisaje..
  2. Suntem ca niște copii care nu au voie să mănânce bomboane, dar care apoi au scăpat într-un magazin de dulciuri. Așa ne-am apucat noi să cumpărăm, imediat ce am putut, orice, oriunde, la orice preț. Din păcate, această obsesie a noastră de a fi proprietari de casă nu a fost dublată de o înțelepciune financiară în luarea.
  3. JUDECATA DE APOI La Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. Atunci cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, va pune pe pacatosi de-a stanga Sa si pe drepti de-a dreapta Sa si va rasplati fiecaruia dupa faptele lui. Dar sa stit
  4. A luat si Adam, de la inceput, acest drum al veacurilor, dar pana astazi nu a putut depasi veacul al saptelea. Nu a putut din pricina noastra, deoarece, ca urmasi ai sai, cu acelasi sange, suntem la fel cu acela si calatoria noastra este comuna. Pana astazi adica nu s-au implinit cele sapte veacuri ale acestei lumi, pe care noi le masuram cu anii
  5. Răpirea și Ziua Domnului. (Articol din seria Biblia profetică) Este remarcabil că apostolul Pavel a ales să lămurească problemele legate de plecarea Bisericii de pe pământ şi venirea Zilei Domnului în scurta lui vizită misionară făcută la Tesalonic (F.A. 17:1-9). Pavel a socotit că finalul glorios al Bisericii, contrastat.
  6. Se-aud pasii Lui pe drum. Suntem gata chiar acum. Sa zburam spre patria de sus. Cand trambita suna-va cu toti vedea-vom slava. Putea-vom sta 'naintea lui Isus. Daca Domnul chiar la noapte ar veni. Cata truda va primi rasplata. Oare focul cat din ea va mistui. Cand lucrarea ne va fi-ncercata

Apocalipsa cap. 11 - Trambita a saptea ( vers. 15-19 ..

Suntem intr-un razboi, iar la razboi nu te astepti la mila din partea vrajmasului (VIDEO) → Related Posts. Comentarii. 3 Commentarii la Cand trambita va rasuna si vapaia va arde, ce vei face, suflete al meu. Bucura-te, Preacuvioase Parinte Efrem, trambita de foc a pocaintei! Condac 9. Mare mahnire, cuprinde sufletele noastre, parinte, vazand vremea vietii trecand, si aflandu-ne fara chip de indreptare. Vointa ne e slabita din pricina lucrarii pacatelor si neputinciosi suntem in fata propriilor noastre rautati

Dar, fratii mei, cand va suna trambita judecatii si milioane de trambite vor invia pe toti oamenii, oare asa o sa inviem si noi, cum suntem acum si cum murim ? Cutare om sau cutare femeie asa va invia ? Doamne fereste ! La judecata nu este varsta si nu este materie care o poti vedea, ci toti vor invia la varsta de treizeci de ani 551 Intrebari biblice cu raspuns. 1. Unde s-a refugiat Iosif si Maria? R: In Egipt. 2. Cine au fost aceia care au rostit cuvintele: Pocaiti-va, caci. Imparatia cerurilor este aproape? R:Ioan Botezatorul si Domnul Isus

VIDEO Infern la o nuntă din Dolj. Patru oameni, răniți de artificii/ Prietenul mirilor este în stare critică la spital mai multe . Social Loturi de înghețată ce conțineau substanțe chimice au fost retrase din magazine mai multe . Social Incident grav în Tecuci. Un muncitor a murit, iar un altul e în stare gravă după ce au coborât. 52 Deodata, intr-o clipeala de ochi la trambita cea de apoi. Caci trambita va suna si mortii vor invia nestricaciosi, iar noi ne vom schimba. 53 Caci trebuie ca acest trup stricacios sa se imbrace in nestricaciune si acest (trup) muritor sa se imbrace in nemurire La savarsitu' lumii Haida ler si-a lerui, Doamne Trambita-s-or ingerii. Si si-or trambita cu frica, Haida ler si-a lerui, Doamne, Domnii si-mparatii-or plange. Pa cei buni unde i-or pune, Haida ler si-a lerui, Doamne, Pa cei buni unde i-or pune? I-or incuie intr-un nor, Haida ler si-a lerui, Doamne, Spre binele tuturor. Pa cei rai unde i-or pune De ce am asternut istoria asta: probabil ca la toamna autoritatile vor trambita asa-zisa instaurare a celui de-al patrulea val al pandemiei. In caz ca veti avea drum prin instante ca sa contestati amenzi, fiti cu ochii in patru la gradul de paranoia al completului de judecata

Nu trâmbița înaintea ta! Cuvânt de folo

Apocalipsa cap. 8 - Trambita a doua: Un munte de foc ..

Când m-am rugat la icoană, deodată s-a auzit o trosnitură la piciorul bolnav. Am întins mâinile către Maica Domnului și i-am cerut binecuvântare pentru că trebuia să lucrez în biserică. Atâta tot. De atunci și până astăzi articulația nu mă mai supără, nu mai am dureri. M-am tămăduit pe deplin de acel chin Apocalipsa cap. 8 - Trambita intai: Grindina, foc si sange. ( vers. 7 ) Vers. 7: Ingerul dintai a sunat din trambita. Si a venit grindina si foc amestecat cu sange, care au fost aruncate pe pamant. Si a treia parte a pamantului a fost ars, si a treia parte din copaci au fost arsi, si toata iarba verde a fost arsa . Alauta duhovniceasca si trâmbita cereasca. Daca Calist Catafygiotul da ca ultim ajutor pentru concentrarea mintii unitatea lui Dumnezeu, scrierea aceasta cere, pentru concentrare, eliberarea de grija agoniselilor vremelnice. Numai asa se poate elibera mintea de gândurile limitate si redundante care o împart si o îngusteaza Aducem mulţumiri fratelui întru Hristos, Dorin, care la un un an de zile, a cercetat şi a găsit de unde venea această epistolă (Ce ziceau părinţii români dela Sfântul Munte) şi chiar a străduit de a completat cu începutul şi sfârşitul, care ne lipseau, spe bucuria noastră şi a tuturor cetitorilor interesaţi de această temă Orice tentativa de a cladi un sistem teologic bazat pe datele oferite de Cuvintul lui Dumnezeu trebuie sa fie o intreprindere caracterizata de smerenie si umilinta, caci avem de a face cu oracolele lui Dumnezeu (Rom. 3:2) iar responsabilitatea de a-L reprezenta pe Dumnezeu si adevarul Sau inaintea oamenilor este extraordinar de mare

Sfântul Prooroc Ilie, „trâmbiţa ascezei creştin

A plecat vacanta, cu trenul din Franta. Am aterizat pe plaiuri bucurestene. Greu cu reacomodarea. Bucurestiul mi se pare la fel de gri ca in primul an de facultate. Insa vacanta a fost foooarte colorata. Cred ca n-am mai avut o vacanta asa faina de vreo 4 ani. De Craciun, cel mai mult mi-a placut ca am colindat cu ai mei Pastorul Cristian Ionescu de la Biserica Elim din Chicago a avut recent o predica comprehensiva despre vremurile critice prin care trecem, abordand problema pandemiei, vaccinului, semnului fiarei si a bisericii in acest context. Dansul intelege ca biserica trece prin necazul cel mare si va fi rapita la jumatatea necazului. Doctrina oficiala a bisericii Pentecostale c JUDECATA DE APOILa Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. Atunci cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, va pune pe pacatosi de-a stanga Sa si pe drepti de-a dreapta Sa si va rasplati fiecaruia dupa faptele lui.Dar sa stit Luleaua turcului (Campsis) este o planta perena de gradina, o liana cu frunze cazatoare, cu un ritm de crestere rapid. Este ideala pentru acoperirea gardurilor, coloanelor, pergolelor. Prezinta radacini adventive cu ajutorul carora se sustine. Cu o ingrijire corespunzatoare, cu un suport de catare si spatiu suficient, Campsis ajunge si la 13. Cartea Sfanta spune ca la sfarsit moartea va secera mii si milioane de suflete prin razboaie, foamete, boli, cutremure si multe altele. Cand va suna trambita de judecata, sa fim si noi pregatiti. De aceea sa ne facem tot ce ne trebuie, de acum din viata, ca nu se stie daca ni le va mai face cineva

Trâmbiţa sihaştrilor: Întoarceţi-vă la Dumnezeu, fraţilor

Trâmbița Shaorma - Home - Braila - Menu, Prices

Suntem liberi sa spunem prostilor pe nume, suntem liberi sa criticam nesimtirea, suntem liberi sa strigam atunci cand ne doare, cand suntem furati, cand ne simtim dati la o parte sau calcati in picioare. Suntem liberi sa traim asa cum vrem noi, nu cum ne dicteaza societatea din care vrem sau nu, trebuie sa facem parte Discutiile despre beneficiile României în Uniunea Europeana ar trebui purtate deschis si fara complexe, asta încercam la Realitatea pe net. În seria acestor dezbateri despre situatia României în UE îi avem invitati în aceasta joi, 23 martie, pe Angela Cristea, reprezentantul Comisiei Europene în România, si pe Vasile Puscas, fostul negociato sef al României cu Uniunea Europeana Flori de gradina. A avea o gradina frumos colorata inseamna in primul rand sa fii informat, sa stii ce flori iti doresti. Poate fi vorba de flori anuale, care trebuie replantate in fiecare an, dar care sunt inflorite in cea mai mare parte a verii sau flori perene, care au un timp de inflorire mai scurt, dar se intorc an de an. Desigur, ele nu se exclud unele pe altele si le poti imbina, astfel. Profunzimea trairii. Mareste imaginea. Evanghelia Duminicii a III-a dupa Pasti, a Femeilor Mironosite: In vremea aceea a venit Iosif cel din Arimateea, sfetnic ales, care astepta si el Imparatia lui Dumnezeu, si, indraznind, a intrat la Pilat si a cerut trupul lui Iisus. Iar Pilat s-a mirat ca Iisus a murit asa curand si, chemand pe sutas, l-a. Suntem ultimii, unii dintre noi vor trai sa-L vada pe Hristos venind pe norii cerului. La trambita arhanghelului, asa cum arata Sfantul Apostol Pavel, aceasta forma inraita a lumii va lua sfarsit si toti cei ce s-au sfintit se vor ridica spre invierea vietii. Desigur, toti ne gandim parca mai mult la invierea osandirii, dar in afara de pacatele.

LA CINCIZECIME - Resurse Creștin

1. Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati, intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati. Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se imbrace in neputrezire, si trupul acesta muritor sa se imbrace in nemurire
  2. Politică foarte proastă pe repede înainte. Ce-mi provoaca scarba. Polemici Politice. de Victor Ciutacu - January 29, 2012. January 30, 2012. 68 2631. UPDATE: Demenţii ăştia chiar au ajuns să promită suta. Acu' juma' de an, părintele naţiunii juca invers. Băsescu a avut iar o intervenţie cu poporul
  3. ică, în chiar prima zi a evenimentelor care marchează în An Centenar Săptămâna Culturii la Vorona, de către toți cei 16 participanți.
  4. pregatindu-n de Imparatie. Toate sunt gata , veniti la nunta , vom auzi odata strigand din nori Mirele. In ultima clipa , trambita va suna , si vom fi chemati sa stam la masa cu Mirele ca sa mancam si sa bem impreuna. Dar pana acolo este un drum de strabatut. Pe acest pamant suntem straini si calatori , si avem de facut o cale lunga pana sa.
  5. a majoritatea întrebarilor puse cu privire la soarta celor rai. Pedeapsa dupa Judecata Primul adevar important despre iad este acesta: Cei nemântuiti nu se duc în nici un loc de pedeapsa la moarte, ci ramân în mor
  6. La ultima Politica si delicateturi, Mircea Dinescu l-a avut invitat pe camaradul de revolutie si marele actor (a)roman Ion Caramitru. Au vorbit despre rege, despre printul Charles si despre aromani. Pentru cine n-a fost prezent la intalnire, spicuiesc din (ne)cuprins: -Caramitru: Sansa Romaniei s-a pierdut (...) cata vreme nu s-a revenit la monarhie; in parlamentu
  7. tesc cine a spus asta, dar afirmatia poate fi vazuta si ca un contra-argument al constructiei retorice numit apel la autoritate ( Ad Verecundiam ), la care recurgeti si Dvs :)

Afla in a cata viata traiesti acum si in ce nivel de

Cu doar cateva zile in urma Vladimir Ilici Tismaneanu sustinea cu emfaza ca el a muncit neremunerat la IICCMER, trambitand: Eu am facut un serviciu statului roman, nu statul roman mie VIDEO. Iata ca minciuna are picioare scurte. Si el si dreptaciul Mihaita Neamtu au fost remunerati cu varf si indesat. Macar Neamtu recunoaste cu tupeu acest [ Prin discuții, prin a pune pe masă ceea ce vrem să facem, să facem o evaluare a ceea ce s-a întâmplat până acum, unde suntem, în principal la Primăria Generală și în secundar la primăriile de sector, pentru că evident, există președinți de sectoare, care și ei trebuie să se... bine, trebuie să ne coordonăm cu toții, dar. Despre asta vreau sa vorbesc, in special despre al treilea adevar- ca suntem creati dupa chipul lui Dumnzeu ca parte barbateasca si parte femeiasca. Cuprins. [ ascunde] 1 1. Dumnezeu a Creat Fiintele Umane. 2 2. Dumnezeu Ne-a Creat dupa Chipul Lui. 3 3. Dumnezeu Ne-a creat Parte Barbateasca si Parte Femeiasca JUDECATA DE APOI. La Judecata de apoi Hristos va judeca si pe oameni si pe ingeri, adica pe diavoli si toate popoarele lumii. Atunci cand va veni Fiul Omului intru slava Sa, va pune pe pacatosi de-a stanga Sa si pe drepti de-a dreapta Sa si va rasplati fiecaruia dupa faptele lui. Dar sa stiti ca judecata universala a lumii va fi anuntata mai. Adevarata biserica (ep.1) Motto: Toti suntem ignoranti, dar nu toti ignoram aceleasi lucruri. (Einstein) Orice om venit in lume, probabil ca va incearca in timpul vietii lui, sa inteleaga ce cauta el in viata lui, cum a ajuns pe aceasta planeta specia sa, de ce si cum, si o sa caute raspunsuri in multe locuri

Trambita piticului ciuperci deshidratate 40g Cumpara acum Trambita piticului ciuperci deshidratate Verovita 40g la 14.50 Lei.Nu rata produsele noastre autentice din categoria Produse Naturale la preturi foarte bune La primul pas greșit, Iohannis va fi măturat la fel ca Ponta. Ba, chiar mai rău, pentru că a venit pe un fond de așteptare uriaș. Cu cât cazi mai de sus, cu atât mai tare doare noada! Mulțimea abia a simțit gustul sângelui și și-a (re)descoperit puterea colosală. Nu se va opri aici. Duminică a sunat doar prima trâmbiță

Avrămescu, de la „a treia cale la „Dragă Florin • Opinia

Autorităţile de la Chişinău nu au reacţionat oficial la declaraţia Dumei ruse. Neoficial, însă, acestea se arată nedumerite şi nu înţeleg ce fel de tensiuni vede Rusia şi la ce intenţie de blocadă a regiunii transnistrene se referă. Fostul şef al Biroului politici de reintegrare de la Chişinău, Alexandru Flenchea. Trâmbița a patra. Trîmbița a cincea. Îngerul al cincelea a sunat din trîmbițã. Și am vãzut o stea care cãzuse din cer pe pãmînt. I s'a dat cheia fîntînii Adîncului și a deschis fîntîna Adîncului. Din fîntînã s'a ridicat un fum, ca fumul unui cuptor mare. Și soarele și vãzduhul s'au întunecat de fumul fîntînii Pana la urma lucrurile s-au schimbatel nu mai vroia pauza ci despartire definitiva pentru ca deja incepuse o relatie cu ea. Nu mai pot sa zic nimicsimt doar nevoia de razbunare. Nu stiu cata vina are ea, dar nu pot sa concept ce femeie poate sa fie daca ea stia ca el are o relatie, noi inca locuiam impreuna si nu i-a pasat deloc Presedintele USR, Dan Barna, intr-un mesaj legat de implinirea a doi ani de la reprimarea violenta a protestului din 10 august 2018, a criticat faptul ca Justitia din Romania nu a reusit inca sa gaseasca vinovatii principali pentru interventia brutala a fortelor de ordine. Acum doi ani, in 10 august, eram in Piata Victoriei din Bucuresti impreuna cu colegii mei si voluntari strangand. Renuntati la tot ceea ce va ofera ei in schimbul pecetei [lui Antihrist], la serviciu, la scoli, plimbari, hrana, etc, si nu va lasati copiii educati si manipulati de acestia. Ei toti lucreaza pentru instaurarea dictaturii medicale si financiare, toti sunt alesi de stapani, toti sunt vanduti, pierduti, si toti sunt in stare de orice pentru a-si.

22 decembrie 2009: A aparut dosarul FBI al lui MJ, dar nu am vazut in el nimic folositor. Dimpotriva, nu cred ca e decat o diversiune menita sa ne tine ocupati cu studiul a peste 300 de pagini. Pentru o institutie de talia FBI, ma asteptam cel putin la o documentatie serioasa, clara, ordonata si completa Sa ne aducem aminte de vremea aceea. Sa ne intoarcem la dragostea dintai. Depinde de noi. Daca nu o facem, sfesnicul ne va fi luat. Vom deveni crestini de fatada, si vom fi lasati in urma cand trambita va suna. Traim vremuri foarte grele cu multe evenimente care vestesc iminenta Rapire a Bisericii. TREBUIE sa aibe loc o trezire spirituala in. Senatorul PMP Traian Băsescu i-a criticat duminică pe liderii PNL şi USR care nu au reacţionat la declaraţiile făcute de liderii UDMR cu privire la autonomie. Zâmbetele afişate de Turcan şi Barna la congresul UDMR sunt doar un rânjet de neputinţă şi slugărnicie faţă de UDMR, a scris Băsescu pe Facebook

Gheorghe Piperea: Trâmbița a suna

1. Urmariti acest film scurt si realizati ca suntem pe calea spre dezastru daca nu facem ceva. Suntem vinovati pentru tot ceea ce nu facem si pentru tot ce va urma. Astfel, va rog sa urmariti acest film-premonitie si incercati sa treziti si pe cei din jurul vostru caci suntem la un pas de un dezastru mondial si de o dictatura modiala
  2. Așdar, într-o intervenție telefonică la Digi 24, purtătoarea de cuvânt a MAE, Oana Darie, anunță că există un element de noutate pentru cei care intră în Grecia pe cale terestră: a fost introdusă recent obligativitatea testării la punctele de frontieră a tuturor (s.m.) persoanelor care intră pe teritoriul elen. Șoc
  3. istrul Justiției, nu poate depăși fixația pe care a făcut-o în ceea ce privește Secția de Investigare a Infracțiunilor din Justiție. Trebuie desființată și cu asta basta
  4. AUDIO Gelu Stefan Diaconu, seful Fiscului: Voi trimite inspectia fiscala la 11 persoane cu venituri mari, la care am estimat diferente de venit de 30 de milioane de euro.Evaziunea fiscala din Bucuresti este de 30-33
  5. 9. Deci cu atat mai mult acum, cand suntem socotiti neprihaniti, prin sangele Lui, vom fi mantuiti prin El de mania lui Dumnezeu. Efeseni 1 7. In El avem rascumpararea, prin sangele Lui, iertarea pacatelor, dupa bogatiile harului Sau. Efeseni 2 8. Caci prin har ati fost mantuiti, prin credinta. Si aceasta nu vine de la voi; ci este darul lui.

Si dacă ajungem să întelegem această bunătate a lui Dumnezeu, chiar dacă suntem căzuti, chiar dacă am ajuns la un nivel josnic de viată, să ne întoarcem spre Dumnezeu, să-I cerem iertare, dar o iertare profundă, cu lacrimi, cu căintă, si Dumnezeu ne va ierta îndată. Niciodată nu suntem singuri, ci totdeauna cu Dumnezeu credinta. Cat suntem in trup, toate le vedem ca prin oglinda, adica prin creatii, care formeaza icoana, imaginea celor viitoare de dincolo de mormant. Creatia este oglinda lui Dumnezeu in care se reflecta bunatatea, mila, pronia si iubirea Tatalui ceresc pentru noi oamenii. Sfintii Parinti numesc pe toate cele vazute spatele lui Dumnezeu Cand te asezi la masa si incepi sa mananci gustarea saracacioasa, iti amintesti de ce ai nevoie sa faci asta: fiindca suntem apasati de pacate si in vederea marelui Praznic trebuie sa ne curatim de ele si de tot raul, ca in Luminata Zi a Pastilor sa ne infatisam lui Dumnezeu curati, indreptatiti, pocaiti pana in adanc

Ea incepe la nasterea din nou si prin ea suntem facuti potriviti voii Lui. 1 Tes.4:3 voia lui Dumnezeu este sfintirea voastra. 1 Petru 1:16 Fiti sfinti caci Eu sunt sfant. 1 Tes.4:7 caci Dumnezeu nu ne-a chemat la necuratie, ci la sfintenie 551 DE INTREBARI BIBLICE CU RASPUNS In noaptea de REVELION nu este prea mult de facut (mancare si bautura) Iti propun un joc frumos :Cine joaca poate sa castige CUNOSTINTA in primul rand. Americanul spune:Cunostinta (a stii ceva mai mult ca alti) e power (forta) Uneori cunostinta ingamfa,dar pentru omul smerit a avea cunostinta insemneaz 12. cat este de departe rasaritul de apus, atat de mult departeaza El faradelegile noastre de la noi. Pentru cine sunt aceste promisiuni? 13. Cum se indura un tata de copiii lui, asa Se indura Domnul de cei ce se tem de El. 14. Caci El stie din ce suntem facuti; Isi aduce aminte ca suntem tarana. 15. Omul Adica sa nu mergem pana la indoiala. Aici e limita pana la care putem merge, Iisus insusi s-a intristat si a plans cand a auzit de moartea prietenului sau din Betania, Lazar. El a sfintit cu lacrimile sale valoarea prieteniei, asa cum, alegandu-si 12 apostoli, a sfintit valoarea comuniunii

Daca numai pentru viata aceasta ne-am pus nadejdea in Hristos, atunci suntem cei mai nenorociti dintre toti oameni! (1 Corinteni 15: 17-19) Crestinilor care sustin ca la cruce Isus a facut absolut totul le-ar fi imposibil sa il convinga pe Pavel ca invierea nu este importanta pentru mantuirea noastra. Hristos a trebuit sa biruiasca moartea. 52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii, si noi vom fi schimbati. 53. Caci trebuie ca trupul acesta, supus putrezirii, sa se imbrace in neputrezire, si trupul acesta muritor sa se imbrace in nemurire. 54 Harriet-lummis-smith-pollyanna-secretul-multumirii-vol1. HARRIET LUMMIS SMITH S€CR€TUL MULTUMIRII VOLUMUL 1 f Intr-o dimineata de iunie, domnisoara Polly intra grabita in bucatarie. De obicei, ea nu era niciodata grabita: chiar se lauda si era mandra de firea ei linistita. Astazi insa se grabea Ioan Peia anunta: Conferinta intercofesionala la nivel Continental in Timisoara 31 august - 4 septembrie la Biserica Carismatica Agape. In contextul vremurilor din urma si a marilor framantari care a cuprins omenirea intreaga in ultimul an si jumatate, doi ani de zile, care prefigureaza intoarcerea, venirea iminenta a Domnului Isus Hristos, acest sunet de trambita peste Europa, in limba.

Suntem aruncaţi la coş, suntem vânduţi, suntem discreditaţi. Nimeni nu dă un preţ mai mare pe NOI. (pentru a cata oara?) in intunericul tristetii, a dorit sa se inchine icoanei lui Hristos. Un demon, aparut in neagra sa deznadejde, s-a asezat had intre el si Chipul Celui iubit. trambita aurita, ca impreuna cu toti sfintii si. Cantari de Nicolae Moldoveanu 1. Cantarea nr. 1Cant Domnului ca mi-a facut bine, o Lui Dumnezeu glorie!Mi se bucura inima-n mine, o Lui Dumnezeu glorie!Cor: /: Cant lui Dumnezeu glorie o Si tot pamantul sa-I canteLui Dumnezeu glorie! o El mi-a adus mantuire,De-aceea-I cant pe vecie o Lui Dumnezeu glorie!Cu natura-ntreaga sa-I cant as vrea, o Lui Dumnezeu glorie!Sa-L slaveasca muntii si apele.

O sa recurgem la un pic de zgomot, foială, vom protesta( ca doar de aia suntem protestanti) cu tuse daca vom sesiza ) ca se foloseste in exces pronumele personal nominativ eu,mie,imi, pe minegen: eu am citit, eu m-am trezit, eu m-am sculat, eu am vizitat, eu am construit, eu am plantat, eu am invatat pe altii sa cante la chitara,sa. 1 Începutul ÎnvĂȚĂturilor bunului credincios ioan neagoe, voievodul ȚĂrii ungrovlahiei, carele au ÎnvĂȚat pre fiiu-sĂu theodosie vodĂ. 1.1 partea întâi. cuvântul 1; 1.2 aicia murirĂ feciorii lui ilia preotul de sabie În rĂzboiu, Și chivotul legii vechi fu luat de pĂgÂni; 1.3 aici sfĂtuirĂ feciorii lui israil sĂ cearĂ de la dumnezeu ÎmpĂra Iata, va spun o taina: nu vom adormi toti, dar toti vom fi schimbati, 52. intr-o clipa, intr-o clipita din ochi, la cea din urma trambita. Trambita va suna, mortii vor invia nesupusi putrezirii.

E o diferenta ca si intre animale, nu poti supravietui, pai planeta asta nu te poate tine. Suntem si asa destui si vom fi si mai multi pe aceleasi resurse. Ori punem cu totii umarul la treaba ca alte popoare ori unii vor trebui sa aceepte si sa se descurce cum pot, mai o buruiana, mai un colt de paine, dar sa nu mai ridice glasul Prostul asta ne ia de el. Spune ce ii convine si pune de la el ce il avantajeaza. Chit ca infecteaza la loc toata tara, boul asta va trambita plimbarea romanilor pentru ca din asta traieste. Daca era producator de suruburi cu filet pe stanga, venea si spunea ca romanii nu pot trai fara produsele lui Distributie. Datorita spatiului mare de stocare de care dispunem, suntem capabili sa satisfacem cererea in crestere de la marii retaileri. Dar nu ne rezumam la furnizarea catre marii comercianti, ci oferim serviciile noastre si catre clienti individuali, restaurante si hoteluri Suntem la început de drum si pot spune cã avem rezultate foarte bune cu grupele 2007, 2008 sau 2009, am participat la multe turnee, unde am obtinut deja trofee. Este un început, foarte bun, spun eu, pentru grupa 2010, mai ales cã suntem la prima participare oficialã la un turneu de fotbal, spune antrenorul Ciprian Amarandei ARAFAT, PRIGONITORUL DE CRESTINI - Mesajul zdrobitor al judecatoarei Adina Lupea dupa ce Raed Arafat a inchis bisericile in mai multe judete: Nu trebuie renuntat la Dumnezeu. Speranta ca omenirea nu va pieri e in religie. Nu in voturile lor, nu in satanisme. Nu trebuie limitat, mai ales in aceste vremuri, accesul la religie, singura reduta care unora le aduce linistea. Au pus politia sa.

A fost pus la dispoziție trenul nr. 22/2 (12 vagoane), care a plecat din gara Alba Iulia, în data de 14 iunie 1990, la orele 08:00 și a ajuns la București la orele 19.08. La fel se întâmplă acum, când la Hunedoara s-au suplimentat cursele feroviare pentru mitingul convocat de Liviu Dragnea Doar la pace, umilinta o Isus Domnul te-a chemat. Sa iubesti pe orisicine o Cu iubirea cea dintai! Astfel, pom sadit la ape o Pentru vesnicii, ramai! Cantarea nr. 442 Mi bemol. Pierdut in lume, dupa apa insetam Si n-am gasit pe nimeni sa mi-o dea, Dar am venit la Isus, asa cum eram o Si apa am gasit la Golgota. Cor: Apa din izvorul sfant al.

Joi 11 septembrie 2008 la 6:28:51 pm. Ok,oricum suntem micuti,exista proverbul ala Cainele mare fpe al mic.Atata timp cat sunt interese pe fata sau ascunse nu vor avea nici o remuscare sa verse sange.Pacat de cei morti,pacat de cei orfani.Ordinele se dau din spatele unor birouri luxoase,fara a intelege prea bine ce inseamna razboiul.Dumnezeu. 52. Deodata, intr-o clipeala de ochi la trambita cea de apoi. Caci trambita va suna si mortii vor invia nestricaciosi, iar noi ne vom schimba. 53. Caci trebuie ca acest trup stricacios sa se imbrace in nestricaciune si acest (trup) muritor sa se imbrace in nemurire. 54

Ultimul salut! Un numar neobisnuit de mare,in America, la o seara de priveghi, intr-o zi de peste saptamana. Luni seara 6 august 2007 ora 7 pm , La biserica El Roi din Chicago, pastorita de Sorin Sabau, a avut loc celebrarea vietii lui Loti Titean, care la virsta de 79 de ani a adormit in Domnul Că dacă înaintea lui Dumnezeu stăm, suntem datori să stăm cu multă umilinţă, şi nu cu răspândire, că n-au ieşit călugării în pustia aceasta ca să stea înaintea lui Dumnezeu şi să se răspândească şi să cânte cântări cu vers şi să puie glasuri la rânduială cu meşteşug şi să-şi clatine mâinile tărană. La aceasta intrebare va raspund cu cuvintele Sfintei Scripturi, ca cele mai multe din lucrurile lui Dumnezeu sunt ascunse ( Isus Sirah 16, 22 ) . Pana la urma, insa, din bunatatea cea fara de margini a lui Dumnezeu toate vor fi facute cunoscute omului ' ( Isaia 54, 13; 55, 5 ) 31. O sa recurgem la un pic de zgomot, foială, vom protesta( ca doar de aia suntem protestanti) cu tuse daca vom sesiza ) ca se foloseste in exces pronumele personal nominativ eu,mie,imi, pe minegen: eu am citit, eu m-am trezit, eu m-am sculat, eu am vizitat, eu am construit, eu am plantat, eu am invatat pe altii sa cante la chitara,sa tina biblia in mana, eu m-am rugat, eu m-am. Stai la mormant mai inainte de al le opri moartea.Stai la mormant,intru cat vremea cea trecatoare trece si alearga in graba,pana intru cat si tu alergi la scopusul si sfarsitul vietii tale .Mai intelept te vei face,daca vei sta deasupra mormantului mortilor,decat daca te vei duce adeseori la scolile filozofilor,decat daca te vei duce la orase.

sursa : aici De la cavalerul trac la sângiorzul românesc. Anul vechi pastoral era structurat pe două anotimpuri: iarna, patronată de lup, personificare a întunericului şi frigului, şi vara, patronată de cal, personificare a luminii şi căldurii. Între cele două divinităţi zoomorfe, Lupul şi Calul, şi aştrii care măsoară timpul oamenilor, Luna şi Soarele, sunt tainice. 28 de răspunsuri la Gheron Sava Lavriotul - răspunsuri la întrebări și îndemn la mărturisirea credinței - Sinaxa de la Satu Mare, 19 mai 2018 anador zice: mai 25, 2018 la 12:18 p ADEVAR PROVERBE FRANCEZE Nu toate adevarurile se pot spune. Ceea ce toata lumea spune trebuie sa fie adevarat. PROVERBE ROMANESTI Adevarul a grai nicicum sa te sfiesti, macar ca la putini vei fi placut si ascultat. Adevarul iese ca undelemnul deasupra apei. Din vorba in vorba iese adevarul. Pana nu faci focul nu iese fum